Kolik nemovitostí musíte vidět, abyste poznali tu pravou?

Napsal Radek Brila

Aby ve vás tento článek nevzbudil kontroverze nebo snad pocit, že vás na prohlídkách nevidíme rádi, vypíchnu hned na začátku: chápeme, že koupí nemovitosti děláte důležitý krok ve vašem životě a chcete postupovat s maximální opatrností. To je naprosto v pořádku a my uděláme vše proto, abyste transakcí propluli bezpečně a s lehkostí a abyste se ve svém novém domově nebo s nově nabytou investicí cítili co nejlépe.

Občas se jako profesionálové setkáváme s lidmi, kteří již mají za sebou návštěvu desítek různých nemovitostí a ze zkušenosti víme, že si tím dělají medvědí službu. Na následujících řádcích se pokusím vysvětlit, proč.

Pro oči nevidět

Když navštívíte mnoho bytů, ale nepojí vás k nim profesionální zájem jako nás, brzy vám všechny splynou v jeden neurčitý. V takovém stavu mysli se vám velmi lehce stane, že ten pravý prostě nepoznáte. Možná se vám to zdá nepravděpodobné, ale věřte, že za léta jsme takových lidí potkali mnoho. Vyznačují se mimo jiné například tím, že na nabídku, která je trhem oceněna jako velmi atraktivní (sejde se více zájemců často i ochotných navýšit cenu) dávají automaticky nižší nabídky nebo na ni vůbec nereagují. Dlouhým a únavným blouděním po nemovitostech ztratili cit a odhad a možná si v tomto smyslu nenávratně ublížili.

V žádném případě netvrdím, že je něco špatného na tom, že si navštívenou nemovitost nevyberete! Někdy "to" prostě necítíte, někdy najdete faktické chyby nebo nedokonalosti, přes které se nechcete přenést. To jsme zažili všichni u různých produktů, ne jen v realitách.

Jak se tomuto fenoménu vyvarovat?

Definujte si sami pro sebe, co doopravdy hledáte. Vlastní bydlení nebo investici? Vezměte v potaz svoji aktuální situaci, ale také vývoj, který jste schopni předvídat. Plánujete rozšiřovat rodinu? Nebo naopak cestovat? Zkuste si stanovit, co je pro vás důležité: je to blízkost dojezdu do zaměstnání/školy nebo výhled do zeleně? Nebo něco úplně jiného? Jste schopni a ochotni byt rekonstruovat nebo to pro vás představuje nepřekonatelnou překážku?

Z takovéto analýzy by vám měly vystoupit základní parametry nemovitosti, kterou si pořídíte. Vězte, že pokud je výsledkem poptávka definovaná jako něco mezi 2+kk a 4+kk, ve staré zástavbě nebo novostavbě na Praze 3, 4, 5, 6, 8, 9 nebo za Prahou, neudělali jste ji úplně nejlépe :)

Některé RK a samostatní makléři se na práci s poptávajícími specializují. V zahraničí je dokonce model, kdy jsou makléřem zastoupeni jak prodávající, tak kupující, zcela běžný. Pokud si nejste jistí a myslíte, že byste jako poptávající skutečně potřebovali pomoct, určitě nebude problém najít správného profesionála. Můžete poptat jak zhodnocení vaší analýzy a konzultaci, tak i celkové zastoupení při koupi. Přejeme hodně štěstí!

Alžběta Brilová

3 zdroje mylných představ prodávajících o ceně

Pojďme se podívat, kde berou někteří prodávající inspiraci ke svým příliš vysoko naceněným nemovitostem.

Číst více

Radek Brila

Jak reagovat na požadavky nájemníků v souvislosti s COVID...

Bezprecedentní situace, ve které jsme se všichni ocitli. Jak postupovat s vašimi nájemníky?

Číst více

Radek Brila

Ex-AirBnB byty. Stojí to za to?

Centrum Prahy se vylidnilo a s ním i turistické byty. Jsou tedy na bydlení?

Číst více

 

Designed by Brand Manufacture, developed by LeWeSt.cz